آیا ژاپن در حال تقویت آرایش نظامی است؟

اولین سند استراتژی امنیت ملی ژاپن در سال ۲۰۱۳ توسعه یافت  که هدف آن افزایش فشار بر چین در خصوص مساله دریای چین شرقی بود.

نخست وزیر ژاپن هفته گذشته اعلام کرد که توکیو همچنین تا پایان سال ۲۰۲۲ استراتژی جدید امنیت ملی را توسعه خواهد داد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از پایگاه خبری «ورد سوشالیست»، کیشیدا به تازگی درعین افزایش هزینه‌های نظامی ژاپن، چین و کره شمالی را محکوم می‌کند تا به گونه ای تجاوز ژاپن را در منطقه آسیا-آقیانوسیه توجیه کند.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به سخنان کیشیدا در اجلاس ناتو مبنی بر اینکه امنیت در اروپا را نمی‌توان از امنیت در هند – پاسیفیک جدا کرد، گفت ژاپن صرفا سخنان قدیمی خود را در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در مادرید اسپانیا تکرار کرد.

به استناد گزارش های خبری، ناتو با انتشار بیانیه ای برای نخستین بار قابلیت‌های نظامی روزافزون چین را تهدیدی علیه خود اعلام کرد؛ این مساله بیانگر نگرانی کشورهای عضو ناتو از گسترش نفوذ و توسعه نظامی پکن است.

بر اساس این گزارش، کیشیدا اولین رهبر ژاپن  به شمار می آید که در نشست ناتو شرکت کرده است.

به گفته مقامات پیونگ یانگ اجلاس اخیر سران ناتو بار دیگر به وضوح ثابت کرد که امریکا به دنبال طرح هایی برای مهار روسیه و چین و در عین حال تحقق «نظامی گری» اروپا و تشکیل ائتلافات نظامی مانند ائتلاف ناتو در منطقه آسیا- اقیانوس آرام و درعین حال حفظ ائتلاف نظامی سه جانبه بین آمریکا- ژاپن و کره جنوبی  به عنوان ابزار مهمی برای تحقق این طرح است.


منبع: https://www.irna.ir/news/84813529/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%DA%98%D8%A7%D9%BE%D9%86-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D8%A7%D9%84-%D8%AA%D9%82%D9%88%DB%8C%D8%AA-%D8%A2%D8%B1%D8%A7%DB%8C%D8%B4-%D9%86%D8%B8%D8%A7%D9%85%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AAوی در نشست ناتو در مادرید گفت: «تلاش‌ها برای تغییر یک جانبه وضع موجود با توسل به زور در خصوص مناقشه دریای چین شرقی و دریای چین جنوبی همچنان ادامه دارد.»

چین نیز در واکنش به برگزاری نشست ناتو می گوید آمریکا از این ائتلاف برای به چالش کشاندن پکن و سوء استفاده از آن با هدف حفظ هژمونی خود استفاده می کند.

بر اساس این گزارش، واشنگتن و متحدانش همچنین مدعی شده‌اند که پکن تصمیم دارد در چند سال آینده به تایوان حمله کند.

وزارت خارجه کره شمالی نیز قویا مذاکرات درباره رزمایش های سه جانبه بین یون سوک یئول رئیس جمهوری کره جنوبی با همتایان آمریکایی و ژاپنی اش، جو بایدن و فومیو کیشیدا را در حاشیه اجلاس ناتو در اسپانیا محکوم کرده است.

نخست وزیر ژاپن خاطرنشان کرد: «من احساس می کنم اوکراین امروز به نوعی فردای شرق آسیا است. جامعه بین المللی باید متحد شود تا نشان دهد که تلاش‌های یک جانبه برای تغییر وضع موجود  با توسل به زور هرگز محقق نخواهد شد.»

کیشیدا در هر دو اجلاس  گروه ۷ و ناتو، به مساله جنگ در اوکراین اشاره کرد و سپس پکن را به تلاش برای تغییر یکجانبه وضع موجود در آسیا متهم کرد.

به باور کارشناسان، در گذشته حوزه قدرت ارتش چین به نواحی اطراف خود منحصر می شد اما اکنون به نظر می رسد سیطره نظامی این ابرقدرت شرق دور به بسیار دورتر از آنچه قبلا تصور می شد، گسترش یافته و ناتو نگران همکاری روسیه و چین است و این همکاری را نوعی تهدید نظامی قدرت دوم جهان محاسبه می کند.