شرکت قالب فلزی

هدف از نگارش این كتاب دقیقاً پرداختن به این مشكلات است كه در مواردی به صورت مبهمات جلوه گر می باشد. پس از اینكه عامل یا عوامل سازه دقیقاً مشخص شد، مهندسین مسؤول با در نظر گرفتن هزینه اقدامات لازم، عملیاتی را كه برای استفاده و ادامه بهره برداری از سازه برای مدت مورد نظر ضروری است، به كارفرما ارائه می دهند. جدا از موارد گفته شده، استحکام فوق العاده فولاد آن را به گزینهای مناسب برای قالب بندی پروژههای عمرانی بزرگ نظیر سد سازی و ساخت پل تبدیل میکند. سطوح بتنی سریعاً با آب شستشوی كامل داده شده، به طریقی كه آب بر روی سطح جاری گردد و آلودگیهای اسیدی را از بین ببرد. وجود كلرید آزاد در بتن می تواند به لایهء حفاظتی غیر فعالی كه در اطراف آرماتورها قرار دارد، آسیب وارد نموده و آن را از بین ببرد. وجود كلریدها هم می تواند به علت استفاده از افزودنیهای كلرید باشد و هم می تواند ناشی از نفوذیابی كلرید از هوای جک سقفی اطراف باشد. روش تزریق به این صورت است كه رزین از یك نقطه تزریق شده و سپس اطمینان حاصل می گردد كه عمل تزریق تا نقطه بعدی كاملاً صورت گرفته و خلل و فرجهای اطراف پر شده است.

بایستی توجه داشت كه گرد خاك حاصله در این روش آن را بر جاهای بسته مناسب نمی سازد. پیش از آن در دوران قاجار، گرچه آثاری به وجود آمد، امٌا این آثا هرگز به پای دوران صفوی نمی رسید و از دیدگاه بعضی از آگاهان، نشانهء انحطاط فن معماری اصیل ایران به شمار می رفت. در حقیقت كاتب به مثابه رهنمود و مدرك مفیدی برای كلیه مدیران و دست اندر كاران صنعت بتن كشور خود برانگیزاننده مباحث جدید و مشوق نویسندگان و محققان بعدی در آفرینش آثار آتی به شمار خواهد رفت. البته باید این نکته را مد نظر داشته باشید که این نوع از داربست ها برای نما مناسب نیستند. قالب های گرد: این نوع قالب ها قالب های دو تیکه ای هستند که به صورت گرد تهیه می شوند و با گوه و کلمپس به یکدیگر متصل می شوند. در این راستاست كه مهندسین آینده، هرگاه بدون آشنایی كافی با مطالب آورده شده در این دانش جدید یعنی آگاهیهای لازم از نحوه عملكرد سیستمهای انتخابی و روشهای پیشنهادی در محیط كاملاً متفاوت كشورمان گامی بردارند و اقدام به كپی موارد مذكور از بعضی از استانداردها یا نشریات پاكنده نمایند و از طرف دیگر مدیران مسؤول پروژه ها بدون در دست داشتن منابع اطلاعاتی كافی تن به قبول پیشنهادهای آنان دهند؛ فرجام كار تحمل هزینه های كلان و ضایعات جبران ناپذیر خواهد بود.

شدن از مقدار انبساط فراتر رفته و باعث می شود جمع شدگی حاصل شود و به دنبال آن ترك خوردگی و ریختگی بتن به وجود می آید .به علاوه در درجه حرارت 400 درجه سانتی گراد، هیدروكسید كلسیم آزاد بتن كه در سیمان پر تلند هیدراته شده موجود است، آب خود را از دست داده و تشكیل اكسید كلسیم می دهد. وجود این گونه نمكها در حضور هیدروكسید كلسیم، طبیعت كلوئیدی(COLLOIDAL) داشته كه می تواند منبسط شده و با ازدیاد حجم، تخریب بتن را باعث گردد. پیش بینی نشده، حوادث غیر مترقبه و ; آسیب دیده یا خواهد دید، با استفاده از مواد: كانی، پوزولانی، سرباره ای، سیلیسی (سیلیكافیوم;)، مواد شیمیایی از قبیل پلیمری (آكریلیك، استایرن، بوتادین)، لاتكس، مواد ازدیاد كننده حجم، الیاف مصنوعی، سیمانها یا چسبهای مخصوص، با به كارگیری روشهای دستی و مكانیكی پیشرفته معمول در صنعت راه و ساختمان و روشهای تخصصی از قبیل شاتكریت (بتن پاشی) پلیمراسون، حفاظت كاتودی، بخیه زدن، تزریق تَركها و انجام كلیه آزمایشهای مربوط به موارد فوق الذكر. گاه لایه حفاظتی كه در مجاورت آرماتور داخل بتن موجود است، در صورت كاهش PH بتن اطراف، به كلی آسیب دیده و از بین می رود. مثلاً در مناطقی كه جلبكها و گیاهان دریایی روییده اند این روش به كار می رود.

نقطه ضعف این روش كند بودن آن می باشد و عملاً وقت زیادی جهت حصول نتایج مطلوب صرف می شود. در صورتی كه كه ابتدا و انتهای ترك در یك سطح (از جهت ارتفاع) نباشد تزریق بایستی از پایین ترین نقطه آغاز و به بالاترین نقطه ختم گردد؛ و همچنین برای حصول اطمینان از پر شدن مطلوب ترك از مواد تزریقی، از لوله های شفاف استفاده می شود. در صورتی كه موقع طراحی سازه برای این گونه بارگذاریها پیش بینیهای لازم صورت نگرفته باشد. هنوز دو دهه از بنا كردن دهها بندر و پل و اسكله و صدها آپارتمان و ویلا و دهها قصر و بازار و بازارچه در كرانه های شمالی خلیج فارس نگذشته، آثار اقلیم شرجی بر بیشتر این سازه ها پدیدار شده و نتیجتاً هزینه سنگینی برای بازسازی و بهسازی آنها، مورد نیاز می باشد. سيستم موسوم به تونلي، يكي از روشهاي مورد استفاده براي اجراي ساختمانهاي با سيستم باربر ديوار و سقف بتني است. از جک های ساختمانی رزه ای برای کفراژبندی سقف های تیرچه بلوک و سقف های دال بتنی استفاده می شود. قالب بتن یکی از اصلیترین لوازم اجرای سازه بتنی است که در کنار جک سقفی و همچنین اسپیسر نقش مهمی در بتن ریزی ساختمان دارند.

در کنار این مشکل استفاده از قالب فلزی بتن بیکیفیت طول عمر کمتری داشته و شما باید مجدداً جهت خرید قالب، هزینه هایی پرداخت نمایید. برای تراز کردن قالب، یک شمع چوبی به آن وصل می شود و قالب را فشار می دهند تا کاملا تراز شود. مانند تأثیر مخرب چربیها بر كف بتن كشتارگاهها، مواد اولیه در كارخانه ها و كارگاههای تولیدی، آسیب حاصله از عوارض مخرب فاضلابها و مورد استفاده قرار دادن سازه هایی كه برای منظورها و مقاصد دیگری ساخته شده باشند، نه آنچه كه مورد بهره برداری است. چهره ای كه در خور مقایسه با سیمای معماری و شهرسازی در صد سال پیش نیست و نه تنها از نظر ظاهر بلكه از نظر استحكام و پا برجا ماندن ساختمان و مقاومت در برابر بلایایی چون زلزله در خور توجه است.

نگارنده یقین دارد كه در آینده نه چندان دور، تعداد دست اندر كاران فرهیخته و تحصیلكرده در صنعت راه و ساختمان در ایران، این سرزمین پهناوری كه در جهت افزوده شدن چندین میلیون سازه و ساختمان كاملاً آمادگی دارد چندین صد برابر خواهد شد و پاسخگویی به نیازهای مختلف جمعیت صد میلیونی آن در سه دهه آینده، اقتضا خواهد كرد كه معماری سازه و ساختمان دوران شكوفایی طلایی خود را آغاز كند. توجه به نكته كوچك بالا و نیز این داستان كه در دورانهای اخیر تاریخ یعنی عصر ناپدید شدن معماریهای با شكوه باستانی و صفوی، دیوار و حصار شهرهای ایران كه از گِل بنا می شده است بنا به عقیده یك صاحب منصب انگلیسی حتی در برابر فشار شدید آب فرو می ریخته است؛ حكایت از آن می كند كه از اوایل قرن 19 میلادی، معماری علمی و فنی و مبتنی بر محاسبات و داده های آماری، به مثابه یك ضرورت تام و تمام خود نمایی كرده و هنر و مشخصه معماران ایرانی در این بوده است كه با در آمیختن سنت و صنعت و زنده كردن نمادهای كهن معماری اصیل ایرانی، از دستاوردهای تكنیك نوین نیز بهره مند شوند.

اما اگر فاصله بین مخروط تا قالب برابر طول چوب قرار داده شده نباشد، قالب مورد نظر تراز نبوده و باید توسط شمعها به قالب فشار وارد شود تا فاصله بین مخروط شاقول با قالب برابر طول چوب قرار داده شده باشد. در این روش، نقاط تزریق متناوباً با فواصل كوتاهی در طول ترك قرار داده شده و سپس سطح ترك كاملاً آب بند(SEAL) می شود تا از فرار و نشست رزین در مدت تزریق جلوگیری گردد. در اين روش، ابتدا آرماتوربندي و جاگذاري مدارهاي برقي ديوارها انجام ميشود و هم زمان با اين اقدامات قالببندي بازشوهاي مورد نياز براي تاسيسات و در و پنجره اجرا ميشود. قالب تونلی فرم اجرای قالب بندی سقف و دیوار به صورت سلولی و هم زمان قابل اجرا خواهد بود که به نام تونلی مرسوم می باشد. وقتی که می خواهیم یک ساختمان که سازه آن بتن مسلح باشد را بسازیم باید بتن تازه را در قالب بتون فلزی یا نوع های دیگر آن ریخته تا شکل و فرم قالب را به خود بگیرد.

همواره مهندسین تسکو نسبت به جایگذاری و نحوه استفاده از جکهای سقفی به مشتریان خدمات ویژهای را ارائه می نماید. دارای وزن سبکتری نسبت به قالب فلزی می باشند. مهمترین مزیت داربست چکشی نسبت به داربستهای دیگر، سهولت در باز و بسته کردن آن است. از سوی دیگر استفاده افزودنی ها دارای مزیت هایی است که می توانند باعث صرفه جویی هایی در هزینه ساخت و تعمیر و نگهداری بتن شود. نمكهای ته نشین شده كه حاصل تبخیر و یا جریان آبهای دارای املاح می باشند و همچنین نمكهایی كه توسط باد در خلل و فرج و تركها جمع می شوند، هنگام كریستالیزه شدن می توانند فشار مخربی به سازه ها وارد كنند كه این عمل علاوه بر تسریع و تشدید زنگ زدگی و خوردگی آرماتورها به واسطه وجود نمكهاست. كم كاریها، اشتباهات و نقصهایی كه به هنگام اجرای پروژه ها رخ می دهد، ممكن است باعث گردد تا آسیبهایی چون پدیدهء لانه زنبوری، حفره های آب انداختگی، جداشدگی، تركهای جمع شدگی، فضاهای خالی اضافی یا بتن آلوده شده، به وجود آید كه همگی آنها به مشكلات جدی می انجامند.

این نوع به دلیل انعطاف بیشتر در سازههای دارای اشکال و حجم خاص، کاربری بهتری دارند. به همین منظور معمولا در پروژه های با عظمت و خیلی بزرگ از این نوع داربست استفاده می شود. هچنین انبساط و انقباض نا هماهنگ و متمایز (DIFFERENTIAL EXPANSION AND CONTRACTION)مواد تشكیل دهنده بتن مسلح مانند آرماتور، شن، ماسه و ; می توانند در ازدیاد تنشهای تخریبی نقش مؤثری داشته باشند. در حالی كه سیمان خالص به محض قرار گرفتن در مجاورت حرارتهای بالا، انبساط حجم پیدا می كند، بتن در همین شرایط یعنی در معرض حرارتهای (دمای) بالا، تمایل به جمع شدگی و انقباض نشان می دهد. تجربه های طولانی نویسنده در زمینه های مشاوره و اجرایی آسیب شناسی و بهسازی سازه های بتنی در ایران و خارج از كشور این واقعیت ذهنی پایدار را در مفكره اش شكل بخشیده كه بسیاری از مهندسین رشته های راه و ساختمان به یك دلیل عمده و اساسی یعنی تدریس نشدن این رشته در دوران تحصیل در دانشكده و نیز جدید بودن مواد شیمیایی مورد مصرف در امور بهسازی سازه های بتنی آشنایی كافی با مطالب عنوان شده مندرج در این كتاب ندارند و اصولاً این رشته علمی در جهان و به عبارت اولی ایران، نوپا و ابتدایی می باشد.

بنابراین میتوان در زیر سازی سازه های بتنی و مرتفع مانند پل ها و دال های بتنی از این نوع داربست به عنوان یک سازه ایمن استفاده کرد. جک های سقفی در ساخت ساختمان ها به عنوان یک پایه نگهدارنده به کار برده می شوند تا سقف را نگه داشته و میزان باری که سقف به وجود می آورد را تحمل کنند. در جک سقفی T شکل قسمت صلیبی جک متحرک بوده و قابلیت قرار گرفتن در زاویه های مختلف را نیز دارد. همچنین استفاده به شکل مدولار از این قالب باعث گردیده در قسمت ها مختلف مثل ستون، دیوار و کلا سازه هایی با پیچیدگی زیاد استفاده گردد. تخصص نگارنده، آسیب شناسی و بهسازی (ترمیم، تعمیر، مرمت و تقویت) سازه های بتنی است كه برهه هایی طولانی از جوانی خود را بر سر توشه اندوزی از آن دانش گذارده و با توجه به اهمیت بتن در صنایع راه و ساختمان امروز كشور و در جهت بهینه سازی و حفظ و حراست سازه های بتنی، سخن گفتن از آن را ولو به اجمال بی مناسب نمی داند.

به عنوان مثال استفاده از استانداردهای اروپایی و آمریكایی جهت اجرای پروژه هایی در مناطق خلیج فارس، جایی كه آب و هوا و مواد و مصالح ساختمانی و مهارت افراد متفاوت با همه این عوامل در شمال اروپا و آمریكاست، باعث می شود تا دوام و پایایی سازه های بتنی در مناطق یاد شده كاهش یافته و در بهره برداری از سازه نیز با مسائل بسیار جدی مواجه گردیم. به كارگیری استانداردهای نامناسب و مشخصات فنی غلط در رابطه با انتخاب مواد، روشهای اجرایی و عملكرد خود سازه، می تواند به خرابی بتن منجر شود. بعضی از این عوامل دارای مشخصات خاصی بوده و كاربرد بسیار موضعی دارند.

البته این امر یعنی كاستن از سرعت پیشرفت خرابی در سازه، در مواقعی ضرورت می یابد كه امكان تعمیرات اساسی پیشگیری كننده وجود نداشته باشد، مانند تخریبی كه علت اصلی آن عكس العمل واكنش قلیایی- سیلیكا(ALKALI- SILICA) می باشد. این عملیات ممكن است شامل خراب كردن و از بین بردن كامل سازه و ساخت مجدد آن باشد یا اینكه تعمیرات اساسی صورت گیرد و یا اینكه روشهایی اتخاذ شود تا پیشروی خرابی و فرسودگی را در سازه كاهش دهد. همچنان كه این عمل از سطح بتن شروع شده و به داخل بتن پیشروی می نماید؛ آرماتور بتن تحت تأثیر این عمل دچار خوردگی می گردد. انجام این کار می تواند باعث حذف بتن ناکارآمد شده و به سبک تر شدن دال نیز کمک می کند. باید گفت کنگره شعر دفاع مقدس پیشخوان ادبیات دفاع مقدس بود و بسیار تاثیرگذار و جریانساز بود و در معرفی و شناسایی چهرههای شاخص دفاع مقدس کمک بزرگی کرد. در ادامه مقاله درباره قالب های مدولار یعنی قالب فلزی استاندارد که همان قالب مدولار استاندارد می باشد توضیحات کامل تری در اختیار کاربران قرار داده خواهد شد که امیدواریم در خرید قالب استاندارد کمک بسزایی به مشتریان ارائه دهد.