چگونه پاور کامپیوتر را در کیس نصب کنیم؟ شبکه

برخی از تولیدکنندگان پاور ها را با تعداد بیشتری فن راهی بازار می‌کنند. برخی دیگر پاور خود را به فنِ با سرعت قابل تنظیم مجهز می‌کنند که می‌توان از طریق برنامه سرعت فن را کنترل کرد. سرعت قابل تنظیم فن این کمک را به کاربر می‌کند تا  در صورت نیاز نویز تولیدی توسط سیستم را کم کند (البته در حالت کاری سبک). برخی از پاور های جدید نیز تا ۳۰% بار بدون فن کار کرده و در صورت افزایش بار فن شروع به کار کرده و سرعت فن بسته به میزان توان مصرفی پاور دارد.

شرکت ایسوس یکی از خوشنام ترین ها در صنعت بزرگ ابزار های الکترونیکی است. پاور های ایسوس مانند دیگر محصولاتش به یکی از رقیبان بازار تبدیل شده است. مدل 2800+300PLUS Power Supply این شرکت توانسته خودش را در بین محبوب ترین ها و پرفروش ترین های دنیای پاور، قرار دهد. برخی از مشکلات سیستم مربوط به منبع تغذیه است و اگر هنگام عیب یابی سیستم به این بخش هم توجه کنید، احتمالا زودتر به نتیجه خواهید رسید. برخی از مشکلات نظیر صفحه آبی، خطا هارد یا عدم بوت شدن سیستم، احتمالا به منبع تغذیه مربوط می‌­شوند.

قیمت منبع تغذیه (پاور)

برای مثال، اگر شما قطعاتی که جمعا 25 آمپر هستند را به یک ریل +12V با ماکزیمم درجه 20 آمپری وصل کنید، این عدم هماهنگی و تطبیق، باعث ایجاد مکانیزم حفاظت در برابر اضافه جریان برق و خاموشی می‌شود. حتی اگر سایر ریل‌هایی که می‌توانند انرژی زیادی تقسیم کنند هم در دسترس باشند. زمانیکه قصد خرید CPU دارید، حتما طراحی حرارتی آن را چک کنید تا بدانید که چه نوع خنک کننده CPU نیاز دارید. علاوه بر این، باید مطمئن شوید که منبع تغذیه می­تواند انرژی لازم این قطعات را تامین کند. انتخاب بهترین TIM یا همان thermal interface material به شما کمک می­کند تا گرما و حرارت را تحت نظر داشته باشید.

انواع پاور کامپیوترها (۳ دسته بندی اصلی)

همیشه در خرید منبع تغذیه به این نکته توجه کنید که حداکثر توان واقعی پاور شما در حدود ۲۰ درصد بیشتر از توان مصرفی سیستم شما باشد زیرا این عامل باعث افزایش کارایی و همچنین ماندگاری سیستم و پاور در شرایط سخت کاری می شود . جالب است بدانید که طراحی پاور از جمله عواملی است که در افزایش کارایی و عملکرد این قطعه نقش به سزایی دارد. اگر این قطعه دارای طراحی مناسبی نباشد، نخواهد توانست در هنگام کار کردن گرمای تولیده شده را خوب خارج کند. اگر خروج گرما به طور مناسب صورت نگیرد، تغییر در ولتاژهای خروجی پیش می آید، دمای قطعات دیگری که در کیس وجود دارند بالا می رود؛ عمر آنها کاهش می یابد و عملکرد سیستم نیز خوب نخواهد بود. در نتیجه باید برای خرید پاوری اقدام کنید که تهویه مناسب و طراحی خوبی داشته باشد.

  • ممکن است منبع تغذیه مستقیما در زیبایی و عملکرد PC نقش نداشته باشد، اما در واقع PC بدون منبع تغذیه ممکن است اصلا روشن نشود.
  • حال که اهمیت این قطعه و کار کوچک اما مهمی که انجام می دهد را فهمیدید، با ویژگی های مهمی که باید در هنگام خرید پاور به آن توجه کنید؛ آشنا می شوید.
  • تنها در صورتی خرید یک پاور کامپیوتر الزامی خواهد بود که مصرف برق کامپیوتر از حدِ مطلوب فراتر برود.
  • اگر هم که پاور انرژی بیشتر از حد نیاز برای قطعه سخت افزاری را به آن  بدهد ، ممکن است آن قطعه بسوزد و یا قطعه نیم سوز شده و کارکرد خوب خود را ازدست بدهد.

در ترانسفورماتورها برای کاهش ولتاژ از روش القای الکترومغناطیسی و دو سیم‌پیچی استفاده می‌شود (یکی از سیم‌پیچ‌ها در مقایسه با سیم‌پیچی دیگری حلقه‌های سیم بیشتری دارد)؛ البته ترانسفورماتورها تنها با ولتاژ متغیر کار می‌کنند. در پاور موردبررسی ما برای انجام این کار از قطعه‌ای تحت عنوان یکسوساز پل استفاده می‌شود. قطعه سیاه‌رنگ نمایش‌داده‌شده که با چسب به قطعه فلزی زیر خود متصل شده، یکسوساز پل است (قطعه فلزی زیر این قطعه نقش هیت‌سینک را دارد و برای کاهش دما استفاده می‌شود). نمودار زیر نشان می‌دهد که جریان برق اصلی در دو کشور آمریکا و انگلستان چگونه باید باشد (خطوط آبی و سبز مربوط به آمریکا و خطوط قرمز مربوط به انگلستان هستند).